домашние солнечные электростанции

Сонячні електростанції для дому

Чотири роки тому в Україні було лише два десятка приватних сонячних електростанцій (СЕС).

Сьогодні їх тисячі!

Тільки за перший квартал 2019 року їх встановили 1400 домогосподарств. Причина такого зростання в здешевленні обладнання і вигідному «зеленому» тарифі, за яким можна продавати надлишки виробленої електроенергії.

Що таке «зелений» тариф?

«Зелений» тариф – це ціна кіловат години, за яким держава зобов’язана купувати електроенергію, вироблену з сонячних  електростанцій Тобто для виробників «зеленої» енергії держава є гарантованим покупцем/ринком збуту.

Проект  з встановлення СЕС складається з чотирьох етапів:

Перший етап

Спершу треба звернутися  в Обленерго із заявою на збільшення потужності домашньої електромережі  і напруги в ній до 380 В. Для цього знадобився такий пакет документів:

  • паспорт;
  • ідентифікаційний код;
  • документ про власність на будинок і на ділянку;
  • документ на поставку електроенергії на 220 В, укладений з обленерго раніше;
  • план ділянки з усіма об’єктами і комунікаціями.

Другий етап

Далі потрібно  вибрати і купити самі сонячні панелі та інше обладнання, а також визначитися з місцем його встановлення. Панелі найкраще монтувати на дахах з південного боку. 

Інвертор – один з найважливіших і найдорожчих елементів СЕС. Він перетворює постійний струм, що виробляється панелями, на змінний, який споживають побутові електроприлади. 

Після монтажу обладнання фахівці компанії Кампус Білд фахівець перевіривши всі з’єднання і підключають СЕС до внутрішньобудинкової електромережі.

Третій етап

Наступним етапом є оформлення в обленерго вузла обліку електроенергії: як тієї, що споживається, так і тієї, що продається. Цього разу до списку документів, які раніше подавалися для збільшення потужності домашньої мережі, потрібно  додати:

  • заяву-повідомлення (заяву на «зелений» тариф);
  • паспорти на сонячні панелі, інвертори та іншу техніку;
  • лінійну схему підключення.

Протягом трьох днів після подачі документів і його оплати бригада з обленерго встановлює двонаправлений лічильник.

 Четвертый этап

Фінальний крок це відкриття рахунку в банку і підписання договору з обленерго на купівлю-продаж електроенергії з альтернативного джерела.

Економічний ефект домашніх електростанцій

Відразу після запуску СЕС  приносить непоганий дохід. Навіть у похмурий осінньо-зимовий період власник станції  повністю забезпечує електроенергією свій будинок і щомісяця продає не менше 1000 кВт державі. На свій робочий максимум станція виходить в період з травня по серпень, виробляючи уп’ятеро більше енергії, ніж взимку.

Окупність домашніх СЕС

Термін окупності сонячної електростанції – величина приблизна. На генерацію електроенергії впливають фактори, які неможливо передбачити: кількість сонячних днів у році, відсоток втрат генерації від перегріву панелей, кількість спожитої електроенергії, забрудненість поверхні фотомодулів і форс-мажорні обставини, наприклад пошкодження ЛЕП.

Очевидно одне: чим більша її потужність – тим нижча вартість будівництва 1 кВт і менший термін окупності.

Наприклад, середня ціна СЕС потужністю в 5 кВт – $5500, а електростанція на 30 кВт аналогічної комплектації обійдеться в $24500. У першому випадку вартість 1 кіловата потужності – $1100, у другому – $816.

Рекомендації по встановленню домашніх солнечних електростанцій

Якщо ви вирішили побудувати свою СЕС, враховуйте такі моменти.

1. Вибір місця

Почнемо з того, що місця повинно вистачити. СЕС на 10 кВт займає не менше 60 кв. м. площі.

Найкраще сонячні панелі встановлювати на землі або на дахах з південного боку. Крайній випадок – південно-західний або південно-східний напрямок. Важливий момент: поруч не повинно бути об’єктів, які можуть їх затінювати. Затінені ділянки панелей перегріваються і можуть швидко вийти з ладу.

2. Вибір потужності

Для покриття власних потреб в електроенергії достатньо буде встановити СЕС на 3-5 кВт. Для заробітку на «зеленому» тарифі потрібно мінімум 10 кВт. Але найвигідніше заробляти на сонці при максимальній потужності індивідуальної СЕС в 30 кВт. Якщо не вистачить грошей на всі панелі – не біда. Головне відразу купити інвертори на максимальну потужність, а панелі можна доставляти в міру можливості.

Якщо грошей бракує, можна вивчити пропозиції банків. У деяких бувають цільові енергозберігаючі або екологічні кредити. Кошти до мільйона гривень видаються під заставу самої СЕС на 5 років під 24% річних. Перший внесок – не менше 15%. Але є обмеження: купувати обладнання можна тільки у партнерів банку.

3. Надійність конструкцій (дахів, каркасів)

При виборі місця для монтажу сонячних панелей варто перевірити надійність несучих конструкцій. В середньому одна панель важить 18 кг.

4. Кут нахилу

На нерухомих каркасах краще встановлювати панелі під кутом не менше 35° відносно горизонту – тоді сніг сповзає з них сам. Ще краще – міняти кут в залежності від пори року: влітку робити меншим (15-30°), а взимку більшим (30-70°). Так значно збільшується генерація. Але в нерухомому положенні панелі можуть зловити від 40 до 70% енергії сонця.

5. Вибір обладнання

Протягом п’яти останніх років лідерство у виробництві сонячних панелей утримує Китай. Тут сконцентровано близько 90% їх світового виробництва.

Проект реалізації  домашньої сонячної електростанції  «під ключ» від компанії Кампус Билд, становить від 1 до 1,5 місяців.